نحوه ی اجرای آرملات و مزایای اجرای آرملات

اجرای آرملات :

اجرای  آرملات در محوطه های صنعتی، انبارها و تعمیرگاه و….برای مقاومت بالا در برابر ترافیک و حمل و نقل وسایل سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

برای شروع اجرای آرملات ابتدا باید سطحی کاملا صاف و یک دست داشته باشیم و اگر احیانا بتن قدیمی باشد و بخواهید روی آن کفپوش آرملات اجرا کنید بهتر است که ابتدا روی 8 تا 10 سانتی متر بتن تازه ریخته شود.

نحوی اجرای آرملات :

برای شروع اجرای کفپوش آرملات ابتدا باید کف آن مگریزی شود تا سطحی یک دست داشته باشیم و برای کامل شدن اجرای آرملات باید روی سطح مگریزی شده، آلماتور بندی کرد.

شما می توانید در مرحله آلماتور بندی از متریال جای گزین یعنی الیاف فورتا استفاده کرد در این روش که برای اجرای آرملات در نظر گرفته شده است مزایای زیادی دارد.

یکی از مزایای الیاف فورتا این است که در آن از آلماتور بندی خبری نیست یعنی دیگر از میلگرد خبری نیست و به دنبال آن نه خرید میلگرد و نه اوجرت برای  انجام آلماتور بندی وجود دارد.

از ویژگی های دیگر الیاف فورتا این است که از فولاد قویتر است دلیل آن هم حالت سه بعدی بودن آن است.

بهترین انتخاب برای مشتریانی که جابجایی زیر 10 تن دارند و می خواهند از کفپوش آرملات استفاده کنند بهتر است از الیاف فورتا به عنوان زیر سازی استفاده کرد.

الیاف فورتا از تکنولوژی نانو تشکیل شده است و تهد هنکل آلمان است توجه داشته باشید که نمونه ی چینی آن در بازار وجود دارد که مقداری ضعیف تر از الیاف فورتا آلمانی است.

مرحله بعدی بعد از الیاف فورتا نوبت به بتن ریزی می رسد.بتن ریزی که در اجرای آرملات در نظر گرفته می شود بهتر است عیار بتن 350 تا 400 باشد که دلیل آن این است که باعث زیر سازی بهتر برای اجرای آرملات می شود.

بعد از بتن ریزی نوبت به اجرای کفپوش آرملات می رسد و بعد از 48 ساعت که از اجرای کفپوش آرملات گذشت باید به وسیله کاتر بروی سطح کفپوش آرملات برش های انقباضی انداخت.

این را در نظر داشته باشید  بعد از 28روز   که از اجرای آرملات گذشت می توان از آن بهره برداری کرد و زیر 28 روز نباید استفاده چندانی از کفپوش آرملات کرد زیرا کفپوش هنوز محکم نشده است.

این روش هایی که برای اجرای آرملات گفته شد بسته به محل و مکان موجود برای اجرای کفپوش آرملات ممکن است کم یا زیاد شود مثلا اگر سطح شما صاف باشد دیگر نیازی به مگریزی نیست.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهتر است بعد از اجرای آرملات تا یک هفته روی آن آب بریزید و روی آن نایلون بکشید تا باعث مقاوم تر شدن کفپوش آرملات شود این کار هم جلوگیری می کند از ترک خوردگی و هم عمر کفپوش را زیاد می کند یکی از مهمترین نکته ها در کفسازی آرملات همین مرحله می باشد.

مرحله نهایی این است که بعد از 30 روز ،زمانی که آرملات سفت شد باید آن را به وسیله دستگاه ساب، کاملا صاف و براق کرد که بعد از این مرحله می توان از کفپوش آرملات بهربرداری نهایی کرد یعنی هر چیزی می تواند روی آن تردد کند.

مزایای اجرای آرملات این است که باعث می شود کفپوش بعد از کف سازی ضریب مقاومت بالایی داشته باشد و مقاوم در برابر نقطه ذوب و انجماد هم می باشد.

اجرای بتن ریزی در انواع بتن ساده، آرملات، و خشکه پاششی.

دلایل اصلی ترک خوردن آرملات در اجرای آرملات چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که آرملات در اجرای آرملات ترک می خورد از آنجایی که در اجرای آرملات ما نیازمند حداقل 8 سانتی متر بتن تازه می باشیم که بعد از پخش کردن بتن، آرملات روی آن اجرا می شود .

اولین دلیل ترک خوردن آرملات خشک بودن سطح می باشد زمانی که سطح خشک است و آرملات را روی آن اجرا می کنید سطح خشک، آب موجود در آرملات را می کشد پایین و در نتیجه بتن ترک می خورد برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از اجرای آرملات سطح را کاملا خیس کنید.

دلیل دیگری که باعث ترک خوردن آرملات می شود بالا بودن اسلامپ بتن است یعنی اگر در اجرای آرملات از بتن با اسلامپ بالای 13 استفاده شود باعث ترک خوردن آرملات می شود .

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در اجرای آرملات از فوق روان کننده ها استفاده شود که باعث بالا رفتن اسلامپ بتن به مدت 30 دقیقه می شود و دوباره اسلامپ بتن پایین می آید و بتن سخت می شود .

دلیل دیگر ترک خوردن آرملات وجود طوفان و باد در زمان اجرای آرملات است که باعث ترک های مویی در سطح آرملات می شود که برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در زمان وزش باد آرملات اجرا نشود.

یکی دیگر از دلایل ترک خوردن آرملات نگهداری آرملات است (نگهداری آرملات :یعنی بعد از اجرای آرملات باید به مدت یک هفته آرملات آب داده شود) اگر سطح آرملات خوب نگهداری شود دیگر آرملات ترک نمی خورد.

دلیل اصلی ترک خوردن آرملات وجود فیبر در اسپنشن ها می باشد یعنی هر جا در اجرای آرملات از فیبر استفاده شود آنجا ترک می خورد.

خدمات اصلی شرکت اطلس بتن در زمینه آرملات :

*اجرای آرملات با ماله پروانه‌ای

*اجرای آرملات به وسیله سینی زنی

*اجرا به وسیله شمشه

*اجرای آرملات در سطح صاف

*اجرای آرملات در سطح شیب دار

امروزه اجرای آرملات در رنگ های مختلف از جمله رنگ آبی  هم شروع شده است که می توان در انواع سوله ها کاربرد داشته باشد که چهره ی زیبایی به کفپوش شما می دهد.

به تازگی در شرکت آرملات پودر رنگی آرملات به رنگ سفید هم تولید می شود که بعد از اجرای آرملات و پرداخت ساب زنی نهایی به یک کفپوش عالی تبدیل می شود .

یکی از سخت ترین کار ها در اجرای آرملات، اجرای آرملات به رنگ سفید است .

زیرا در اجرای آرملات در رنگ های دیگر، شما بعد از اجرای بتن و  رسیدن زمان اجرای آرملات ،با همان تجهیزات (چکمه-بیل-شن کش-ماله و….) وارد آرملات می شوید .

ولی در آرملات سفید این طور نیست چون اگر با همان تجهیزات آغشته به بتن وارد آرملات سفید شوید آرملات سفید تبدیل به رنگ سیاه می شود .

به همین دلیل بهتر است بعد از بتن ریزی، تمام تجهیزات را بشورید و یا از تجهیزات دیگری استفاده می شود.

در اجرای آرملات با ماله پروانه‌ای به رنگ سفید باید چند نکته را مد نظر قرار داد :

*به هیچ وجه با تجهیزاتی که بتن قدیم و یا جدید به آن آغشته شده وارد آن نشوید.

*حتما ماله پروانه‌ای را قبل از روش کردن تمیز کنید تا عاری از هر گونه آلودگی باشد.

*سعی کنید در صورت  امکان از روی آرملات خیس تردد نکنید.

*سعی کنید زمانی که اجرای آرملات با ماله پروانه‌ای انجام می دهید با دور کم کار کنید تا رنگ آرملات به سیاه برنگردد.

*دقت کنید در زمان ترمیم آرملات سفید حتما از چسب بتن هم استفاده شود.

در اجرای آرملات امکان یکپارچگی بیشتر از طول 24 متر وجود ندارد به دلیل اینکه یکی از الزامات در اجرای آرملات شکاف هایی به صورت انبساطی و انقباضی می باشد.

مواد آرملات غیر سمی و غیر مضر است و سلامتی محیط زیست را به خطر نمی اندازد .

در اجرای آرملات مناسب ترین و دقیق ترین میزان مصرف باتوجه به کاربرد به وسیله کارشناسان محاسبه می شود که تقریبا به ازای هر متر مربع به ضخامت 10 میلی متر 23 کیلو گرم استفاده می شود.

تفاوت اجرای آرملات با اجرای بتن سخت : در اجرای آرملات بعد از اجرای بتن اصلی، آرملات را به صورت ملاتی استفاده می کنیم (با آب مخلوط می کنیم ) و بر روی بتناصلی پخش می کنیم که حداقل ضخامت 10 میلی متر می باشد.

در صورتی که در اجرای بتن سخت بعد از اجرای بتن اصلی،  بتن سخت را روی آن می پاچیم که حداکثر ضخامت آن 7 میلی متر است و شما نمی توانید در اجرای بتن سخت از ساب استفاده کنید در صورتی که در اجرای آرملات می توان از ساب استفاده کرد.

هزینه اجرای آرملات تقریبا 2 برابر هزینه اجرای بتن سخت است اجرای آرملات به صرفه تر از اجرای بتن سخت است زیرا هم طول عمر زیادی دارد و هم در برابر هر فشاری مقاوم است.

قیمت آرملات به تازگی به دلیل بالا رفتن مواد اولیه تغییر کرده است که رنگ طوسی تغییر چندانی نکرده است در صورتی که آرملات رنگی هر هفته تغیر کرده است به همین دلیل کار فرماهایی که قصد خرید آرملات دارند زودتر اقدام کنند که امکان بالا رفتن قیمت آرملات وجود دارد.

قیمت بتن رنگی هم به همین دلیل بالا رفته است ولی چون مقدار استفاده آن 1 به 4 مقدار مصرف آرملات است قیمت بتن رنگی آنچنان به چشم نمی خورد ولی اگر همچنان قیمت بتن رنگی بالا رود دیگر نمی توان کیفیت مواد بتن رنگی را در اجرای بتن رنگی تضمین کرد.

در زمینه اجرای آرملات پیشرفت های فراوانی شده است که یکی از آنها استفاده از ماله پروانه‌ای در اجرای آرملات می باشد و حتی به تازگی از ماله پروانه‌ای سرنشین دار هم استفاده می شود که سرعت و کیفیت کار را بالا می برد.

اجرای بتن با ماله پروانه‌ای باعث پیش رفت کار در اجرا و همچنین باعث بالا رفتن کیفیت کار می شود اجرای بتن در سطح صاف و شیب دار متفاوت است.

اجرای بتن در سطح صاف و تراز با دوربین تراز یاب و بدون قالب بندی هم صورت می گیرد در حالی که در اجرای بتن در سطح شیب دار حتما باید قالب بندی صورت بگیرد.

در اجرای بتن در سطح شیب دار بتن زودتر خشک می شود دلیل آن هم این است که آب بتن زودتر کشیده می شود در حالی که در سطح تراز  مدت خشک شدن بتن 2 تا 3 برابر دیرتر خشک می شود در اجرای آرملات هم به همین صورت است .

امروزه در اجرای آرملات در سطح صاف و تراز بیشتر از دوربین لیزری استفاده می شود البته این کار فقط برای بتن زیر آرملات اجرا می شود چون ضخامت بتن حداقل 8 سانتی متر است و می توان با دوربین لیزری انجام داد.

در صورتی که لایه نهایی اجرای آرملات به ضخامت 1 تا 2 سانتی متر است و نمی توان از دوربین لیزری استفاده کرد و حتما باید لایه نهایی را قالب بندی کرد.

اجرای آرملات نیازمند به حداقل 8 سانتی متر بتن تازه است ولی به تازگی به این نتیجه رسیده اند که اجرای آرملات بر روی بتن قدیمی هم میسر است و این کار فقط با چسب بتن میسر است و این روش مشکل های خود را دارد که یکی از آن پایین آمدن عمر آرملات است یعنی در اجرای آرملات به صورت طبیعی عمر حداقل آرملات 20 سال است در حالی که عمر آرملات در اجرای آرملات با چسب به حداقل 5 سال کاهش پیدا می کند .

آرملات در رنگ های مختلف وجود دارد آرملات رنگی کاربرد فراوانی دارد ولی قیمت آرملات رنگی تقریبا ۵۰ درصد بیشتر از قیمت آرملات خاکستری است دلیل ان وجود پیگمنت های موجود در آرملات رنگی است که خیلی گران است طرح اختلاط آرملات باید طوری باشد که آرملات به صورت خمیر در آید نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد .

در اجرای آرملات باید چند نکته دیگر را مد نظر قرار داد که یکی از آنها ضخامت بتن‌ می‌باشد یعنی در اجرای آرملات باید حداقل ۸ سانت بتن اجرا شود و خود آرملات باید به خوبی با آب میکس شود و همچنین در اجرای آرملات باید ضخامت آرملات مشخص باشد که این ضخامت بین ۱ تا ۲ سانتی متر است.